EL DOKUMA VE MAKİNE HALI FARKLARI

El dokuma halı
El dokuma halı örneği

Evinize halı alırken nasıl bir halı alacağınız önemli bir yer tutmaktadır.

Bunun için sizlere makine halısı ve el dokuma arasındaki farkları ve ikisinin nasıl anlaşılacağını bu makalemizde açıklamaya çalışacağız.

Evinize yeni halı alırken halıların işinizi nasıl kolaylaştıracağı, dayanıklı olması kir ve toz tutması gibi konular önemlidir.

El dokuması halı ile makine halısı arasındaki farkı görmek için halının arka yüzünde bakılması gereklidir.

El dokuma halıların arkası düğüm şeklindedir. Makine halıları arkası ise düğüm olmaz. Sert ve sağlam yapıştırıcı ile yapıştırılmış gibi görünümü vardır.

El dokuma halı eski
El dokuma halıda desenlerin arka yüzünden belli olması durumu

Yün lifleri halıya makine ile koyulur ve sonra da halının arkası lateks ile sağlamlaştırılır. Bu işlem halının arkasına sert bir doku ve çapraz çizgili bir görüntü verir.

El dokuması bir halının ise desenini halının arka kısmında küçük düğüm sıraları şeklinde görmek mümkündür.

Her defasında bir düğüm atarak bu tasarımı yaratmak halının daha girift görünümlü olmasını sağlar ve bu yüzden de bu tür halıları yapmak makine halısına göre daha uzun bir zaman alır.

El dokuma halılar sıkı ve sağlam kaliteli yün iplikle dokuma yapılmış ise hem rahatlık hem de temizlik açısından daha iyi olacağını bilmeniz gerekir.

Ancak gelişi güzel ve sıkı dokuma yapılmamış bir el dokuma halısı almak yerine sağlam ve kaliteli makine halısı almak sizin için daha iyi olacaktır.

Makine halısı ise yün ve iplik olarak kaliteli ve malzemeden ve dokumadan üretilmiş ise bu tarz halılar da tercih edebilir.

Ekonomik olarak ve verim olarak düşünüldüğünde daha çok makine halısı tercih edilmektedir.

Klasik makine halı
Klasik makine halısı örneği

Sonuç olarak , halıda en önemli unsur yüksek kalite iplik kullanımı ve sıkı dokumadır.

Makine ve el dokuması halıların kalitesine göre birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler arasında seçim yaparken yukarıda bahsedilen kriterle uyulması gerekmektedir.

KALİTELİ HALI NASIL OLMALI

Bir halının kaliteli bir el dokuması olduğunu anlamak için iplik ve dokumanın kalitesine bakmak gerekir. Yün lifinin uzunluğu, elastikliği, yumuşaklığı ve parlaklığı çok önemlidir.

Unutmayın bir halının kalınlığını ve sertliğini halının kalitesini belirlemede önemli değildir.

Deseni arka tarafından bakıldığında belirgin olan bir halı sıkı dokunmuş halı denilebilir. Bu durum genelde böyledir.

İyi düğümler atılmış ve sıkı düğümler olması daha yüksek kaliteye işaret eder. Halının her bir cm2 sine ne kadar çok düğüm atılmışsa , halı için o kadar çok uğraşılmış ve emek verilmiş denmektedir.

İyi dokunmuş bir halıda cm2 de 200 den fazla elle yapılmış düğüm vardır. Becerikli bir dokuma ustası saatte 1000 kadar düğüm sayısına ulaşabilir.

Bu nedenle halı seçimi yaparken güvenilir ve bilinen yerlerden halılarınızı almak önemli olacaktır.

İşi bilmeyen veya bilse dahi eksik ve hatalı bilgi verilmesinden dolayı mağdur olabilirsiniz.