Bahar temizliği , Evde daha az vakit geçirdiğimiz ışıltılı yaz aylarında bitmek üzere. Ev sıcaklığına geri dönmek üzereyiz, peki o bizi ağırlamaya gerçekten hazır mı?

Mevsimler değişirken , havalar daha da soğumadan üzerimize ağırlıklar çökmeden bahar temizliği zamanı gelip de geçmeden camları açıp yatak odamızı taze havayla doldurmak, köşe bucak demeden odaları tozdan kirden arındırmak hem evimizi hem de sizi yenileyecek.

Bahar temizliği eski bir adet yada eski bir gelenek değil, artık kolları sıvama zamanı!

Bu işler biraz zamanınızı alabilir, ancak temizliği oda oda yapıp belirli bir sıraya koyarsanız, işinizin kolaylaştığını göreceksiniz.

Fikir olarak ne kadar hoşumuza gitse de itiraf edelim çok azımız tüm bir gününü temizlik yapmaya ayırmaya heveslidir. Bahar temizliğini günlere böleceğiniz gibi, size yardım edecek arkadaşlarınızı yada aile bireylerinizi de bu aktiviteye dahil edebilirsiniz.

  • Bahar temizliği için neler Yapılmalı?

Bahar temizliği rutin temizlikten ayıran fark, bahar temizliğinin evde en ücra köşelere kadar ulaşma operasyonu olmasıdır. Evdeki her eşya yerinden kaldırılıp temizlenmezse o temizlik bahar temizliği olmaz. Rutin temizliğiniz de , banyo ve mutfağa gösterdiğiniz ekstra özeni bahar temizliğinde evin her köşesine göstermeniz lazım. Halılar temizlenecek, koltuk takımları elden geçecek ve duvarlar silinecek. Dolaplarda yazlık- kışlık giysi değişimi yapılacak. Artık işimize yaramayan her şey atılacak. Kısacası, ev ufukta görünen kış günlerine hazır olacak.

Evinizin doluluğu veya büyüklüğüne göre belki de bir güne sığmayacak bu iş için hafta sonunuzu ayırmanız gerekecek, evinizin temizlik sonrası hali için ödenebilir bir bedel olduğunu düşünmekte haklıyız sanırım. İşlenmiş perdelerin, lekeli camların, her açık camdan içeri sızıp tüm köşelere dolmuş olan tozların ağırlığını üzerinde taşıyan evinizde derinlemesine temizlik yapmamak olmaz. Mis kokulu bahar temizliğine hazırlanmak ve evi köşe bucak temizlemek için ise iyi organize olmak şart.

  • Bahar Temizliğine nasıl başlamalıyım nasıl plan yapmalıyım ?

Bahar temizliğine başlamadan önce plan yapın. İşe nereden başlayacağınızı bilmek size kolaylık sağlayacağından yapacağınız işi bölümlere ayırın. Ardından temizlik malzemelerinizi, toz bezlerinizi ve temizlik için kullanacağınız aletlerinizin durumunu kontrol edin ki temizlik esnasında eksik kalan malzemeler işinizi yarıda bırakmasın canınızı da sıkmasın. Bu sebeple ne kadar her şey hazır gibi görünse de kendinize bir alışveriş listesi hazırlayın.

Eğer eviniz dağınık bir halde ise önce onu toparlayın. Dağınık ev sizi daha fazla yoracak , işe başlama hevesinizi kıracaktır. Halıları temizleyip kaldırın bunun için modern halı yıkama firmalarından hizmet almanızı öneriyoruz. Siz temizliğinizi yaparken halılarınız da bir şekilde gelmiş olacaktır. Aynı zamanda koltuk temizleme işini de uzmanlarına bırakabilirsiniz. Değirmen halı yıkama olarak tüm bu işlemler için bizi arayabilirsiniz. Devam edelim… Rahat manevra imkanı kazanmak için ayak altındaki saksıları , vazoları, kırılacak eşyaları bir kenara toplayın. İşe başlamadan önce balkonları da hızlıca yıkayın, böylelikle yıkayacağınız halıları kurutacak yada eşyaları ayak altından uzaklaştıracak temiz bir alana sahip olun.

  • Peki bahar temizliğinde evin hangi bölümünden başlamalı?

Tabi ki istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Genellikle en büyük genişliğe sahip olan salondan başlandığı için biz yazımıza o sırayla devam ediyoruz. Sürekli kullanacağınız ve temizlik aletlerinizi götürüp getireceğiniz, evin en çok ve en çok çabuk kirlenen bölümü olan banyoyu ise en sona bırakabilirsiniz. Hangi odadan başlarsanız başlayın, ilk yapacağınız şey o odaya ait olmayan ne varsa dışarı çıkarmaktır. Etrafı toplarken gözünüze batan, sevmediğiniz, kullanmadığınız veya eskimiş ne varsa, bir giysi yada vazo… Kutulara doldurmaya başlayın ve bu hafifleme fırsatını kaçırmayın.